53 Galya dünya şampiyonasında rekorunu daha da genişletti ve bu sezon altıncı oldu.

53 Galya dünya şampiyonasında rekorunu daha da genişletti ve bu sezon altıncı oldu.

Ogier açık ara galipti, ilk geçişi (SS1) 1:49’luk bir zamanla tamamlar ve ikincisi (SS2) onu yine de 1: 46.1’e düşürürdü.

Fransız, bir Ford’un kontrolünde Stobart ekibinden ikinci sırada yer alan Henning Solberg’e karşı 3,5 saniyelik bir farkla rallinin ilk lideri oldu. Ogier, “Zemin çok kaygandı ama eğlendim,” dedi.

Dünya şampiyonluğunu kazanan ana favoriler, Sebastien Loeb ve Mikko Hirvonen sırasıyla üçüncü ve altıncı oldular ve bugün göğüslerini vermeye başlamak zorunda kalacaklar çünkü kılıçlar çok yüksek. Bu arada İspanyol Dani Sordo, dördüncü ila beş saniyeydi.

Bugün ve yarın arasında, bu zorlu teste ev sahipliği yapan şehir olan Kingscliff’in batısında 13 zamanlı bölümden oluşan bir maraton düzenlenmeye devam edecek.

Toni Bou ilk turda 14 sayılık bir kart atarak fark yarattı. Takım arkadaşı ikinci oldu, Japon Takahisa Fujinami (17), onu Adam Raga (23), Albert Cabestany (27), Marc Freixa (29) ve Jeroni Fajardo (30) izledi.

ajanslar

Ve ikinci turun sonunda, kitabı sadece 7 ceza puanı aldı ve galibiyet atıldı, ardından Fujinami (Montesa), Bou ve Fajardo geldi.

Nihayet Adam Raga, Tona’dan sanal Şampiyon olarak tacın arkasında tek bir noktaya giden Bou için bir tepsi üzerinde unvanını alan Bou için bir süre cezalandırıldıktan sonra dördüncü oldu.

“Çok sinirim vardı. Bu bir sıfır veya beşlik testiydi ama ikinci turda iyileştirmeyi ve ilk adımda yaptığım hataları önlemeyi başardım. Çok fazla toz vardı, bölgeler bir çok ama planladığımız denemeyi yaptık Ve bu Dünya Kupası’nın sonucu için çok önemli. Şimdi çok daha sakinim, “dedi Bou.

Yarın Cumartesi günü öğlen 4.655 kilometrelik bir rota üzerinde başlayacak olan yarış, bu yıl Dunlop lastik markasının iş birliğiyle kayıt yaptıran 30 takımın ilk altı lastiğe ücretsiz sahip olmasını ve 25’in keyfini çıkarmasını sağlayacak. Bileşiklerin geri kalanında% indirim.

ajanslar

2008 baskısında, Montmeló’ya beş yabancı takım katıldı. Dunlop ile yapılan anlaşma ve etkinliğin Uluslararası Otomobil Federasyonu’nun (FIA) uluslararası takviminin bir parçası haline gelmesi, uluslararası takımların sayısını on bire çıkardı: üç Hollandalı, iki Portekizli, iki Belçikalı, iki Fransız katılacak. Dubai’den iki.

Geçen yılın kazananları, Zener Racing takımı, Alfredo Palencia, Antonio Puig, Manel Cerqueda-Díez ve deneyimli Francesc Gutiérrez’in direksiyonunda yer alarak şampiyonluğu yeniden onaylamaya çalışacak. Geçen yıl podyumu tamamlayan iki takım, Top Speed ​​ve Sunred Seven, Montmeló’da da yarışacak.

Kayıtlı takımlardan biri, Marc Coma’nın takım arkadaşı olacak üç sürücüyü bulmak için TV3 programı tarafından aynı isimle yapılan seçim testlerinin sonucu olan ‘Motor a Fons’. 2.300 başvuru sahibinden, Coma ile Seat León Super Cup ile yarışacak olan üç kişi (Joaquin Lao, Juan Carlos Rovira ve Luís Jimenez) kaldı.

Eğitim bu gece zaten yapay ışıkla başlayacak ve yarışa giriş ücretsiz olacak.

Citroen pilotları, bu Pazar gününün başlama sırasını belirleyen günün sekizinci etabında, Hirvonen liderinden ayrılmak için taktikler çektiyse, yarın etaplara ilk giden o olacak ve bunun yol açtığı hasarla birlikte, , günün son iki süper özel etkinliğinde Sordo ve Loeb limiti aştılar ve Mikko’yu solladılar.

ajanslar

Böylece, üç sürücü bir saniyenin onda biri içinde, bir gün kala, her şeyin kararlaştırılacağı ve rallinin en uzun etabının sona erdirilmesi ile mücadeleye devam etmek için yeterli mesafenin olduğu yarışın.

Başlangıçta kendisini kazanan ilan eden ve böylece Hirvonen ile Dünya Kupası genelindeki mesafeyi tek bir noktaya indiren Loeb, üçüncü İspanyol Dani Sordo ve dördüncü Fransız Sebastien Ogier ile cezalandırıldı. bir dakikalık kayıp.

ajanslar

Yarış sonrası incelemede görevliler, Loeb C4 ön takla çubuğu bağlantılarının o araba için homolog olanı karşılamadığını buldular.

Sordo ve Ogier’in arabalarının barlarının aynı tipte olduğunu doğruladıktan sonra, görevliler, onaylanmamış https://gamblingprofessors.com/tr/casinoslot/ bir parça kullanmaları nedeniyle Citroen’e ceza olarak üç araca bir dakikalık ceza vermeye karar verdi.

Citroen ekibi bu karara itiraz etmeme kararı aldı.

Hirvonen’in zaferi, Sürücüler Dünya Şampiyonası’nın dümenindeki liderliğinin beş puana çıkması anlamına geliyor. Citroen’in İnşaatçılar Dünya Kupası’nın dümeninde Ford’a karşı avantajı 13’te kaldı.

İki genç pilot, biraz şaşırtıcı bir şekilde, büyük şampiyonluk adayları, dünya lideri Finn Mikko Hirvonen (Ford) ve Fransız Sebastien Loeb (Citroen) için ayrılmış gibi görünen bir liderlik için yarışıyor.

ajanslar

İspanyol Dani Sordo (Citroen) tarafından birinci sırada beşinci, 16,6 saniyeye, ikincisi ise 14,4 saniyeye ve son bölümde üçüncü sıradan 12,4’e düşürüldü. .

Avustralya, başlangıç ​​pozisyonunun en çok etkilediği Dünya Kupası olaylarından biridir. Bölümlerin yüzeyinde çok fazla toz ve çakıl var ve bu kirleri ilk bırakanlar en gecikmeli ve buna rağmen meydana gelen birkaç küçük duşa rağmen. Böylece, arka taraflar daha fazla kavrayışa sahip ve daha rekabetçi.

Gün, Ford’un adamlarının, onları başlarından uzakta, zamanında olmayan bir konumda bırakan ilk süper özel etkinliklerin ardından pozisyonlara tırmanmaya çalışmasıyla başladı. İlk etapta Latvala en hızlıydı, öyle ki ikinci, günün en uzunu Hirvonen oldu.

Ancak bugün savaş, liderlik için neredeyse saniyenin onda birine kadar savaşmalarına neden olan bir kavgaya giren Latvala ile Ogier arasındadır. Sordo, günün üçüncü etabının en hızlısıydı ve sonuncusunda Loeb’i üçüncü sırada geçmeyi başardı.

Günün olayı, arabalara taş atan bir grup ekolojistin tezahürleri öncesinde askıya alınması gereken dördüncü bölümdeydi.

Hala oynanacak altı aşama var, son iki, sadece bir gösteri sunmayı amaçlayan iki buçuk kilometreden biraz fazla olan süper özel bölümler ve bu birkaç farklılığa neden olacak.

Blanca Suárez bir kez daha takipçilerini etkilemek için geri döndüğünde dünyaya geldiğinde poz vermekten çekinmediği bir görüntüyle geri dönüyor, ancak bu sefer daha ‘amatör’ bir fotoğrafta, bir odada ve sanatsal bir yansımayla genç oyuncunun cep telefonunu tutarken göğüslerini iki koluyla nasıl kapattığını görebileceğiniz cam.

D. Cruz (@usuaridavid)

Tamamen yapılmamış yatağın gölgesini nasıl birleştirdiğini ve aynı yansımada iç çamaşırının bu Cuma sabahı nasıl olduğunu da görebiliriz. Tercümanın Instagram öykülerinde tüm takipçileriyle paylaşmak istediği, yapay olmayan, tamamen doğal bir fotoğraf: “Cuma” kısa başlığı altında. 

Blanca Suárez’in “suçunun” fotoğrafı | INSTAGRAM

Dün ayrıca Instagram’da bir arkadaşı ile Polaroid kamera ile çekilmiş, yüzü tamamen çamurla kaplı ve arka planda bulunması imkansız bir bataklık olan bir fotoğraf paylaştı. Görünüşe göre Blanca Suárez, “Las Chicas del Cable” ın altıncı sezon için yenilendiğini öğrendikten sonra işten koparak birkaç günlük huzurun tadını çıkarıyor.

Bu gönderiyi Instagram’da görüntüleyin

Blanca Suárez (@blanca_suarez) tarafından paylaşılan bir yayın

İlk iki günde kullanılan stratejinin sonuçları olmasına rağmen, podyumun ikinci basamağını kapmak için İskandinavya ile sonuna kadar savaşan İspanyol Dani Sordo (Citroen), ancak beş saniye için yenildi.

ajanslar

Fransızlar için bu zafer, Hirvonen ve Loeb arasında yalnızca bir puan farkla, dünyanın en heyecan verici anını yaşatıyor, öndeki iki randevu, ilk Citroen bölgesi olan Katalonya ve Galler, ikincisi ise mutlak bir bilinmeyen.

Günün bir gece önce yağan yağmurlar nedeniyle ıslak parkurlarla başlaması, Hirvonen’in parkuru daha az açmak zorunda kalma dezavantajına yol açtı. Dün, Citroen sürücüleri, bugünün başlama sırasına karar veren, sondan bir önceki etabın sonunda Hirvonen’e liderliği bıraktı ve bu da belirleyici oldu.

Loeb en iyi zamanı belirledi, ancak gün boyunca sürdürülen bir trend olan Hirvonen ile önemli farklılıklar empoze edemedi. Hirvonen, biri sonuncusu olan iki aşamada bile en iyisiydi.

Ancak Loeb bu Pazar tüm aşamalarda sınırdaydı ve bunun da ötesinde, günün ikinci yarısında aşamalar kurudu ve bu ona daha da fazla fayda sağladı. Yavaş yavaş, üçüncü sırada başlayan İspanyol Dani Sordo (Citroen) ile ikinci sırada savaşan ve aynı zamanda konumundan etkilenen Finn’e mesafe koydu.

İskandinav, sonuna kadar denedi ve ikincilik ödülü aldı, ancak Avustralya’da bunun yol açtığı hasarla birlikte her zaman Citroen’in önüne geçtiğini düşünmek yeterli değil.

Dördüncüsü, geride bıraktığı için yine çok hızlı olan Fransız Sebastien Ogier (Citroen) olurken, ilk günü önde bitiren Finn Jari-Matti Latvala (Ford) tekrar patladı ve beşinci oldu.

Bu, Fransız’ın 53. Dünya Kupası zaferi, rekorunu daha da genişletiyor ve bu sezon altıncı. Bununla birlikte, Hirvonen, Loeb üzerinden yalnızca bir puanlık gelirle dünya liderliğini sürdürüyor.

Önde, geleneksel olarak bir Citroen bölge testi olan Katalonya ve bu yıl diğer sezonlar kadar geç yapılmayacak, ancak sürücüler için olumsuz koşulları koruyacak ve sonucun her zaman bilinmediği bir ralli olan Galler var.